Skip to main content
0

Ekologiczna ofensywa ruszyłazero waste slomka

Na całym świecie w celu ułatwienia spożycia ulubionych soków/napojów czy drinków  ludzie codziennie sięgają po niepozornego plastikowego niszczyciela ekosystemu. Pewnie już się domyśliliście, że chodzi o plastikowe słomki do picia. Każdego dnia zużywanych jest około 500 milionów słomek, co przekłada się na zawrotną liczbę w ciągu roku. Ta liczba jest tak ogromna, że trzeba ją zwizualizować aby ją zrozumieć. Co roku ilość słomek zużywanych na świecie mogła by wypełnić 47 tysięcy autobusów szkolnych. Większość z tych autobusów dociera do mórz i oceanów, i tam osiada nawet na 2000 lat, i co roku przez ten czas  docierają kolejne wyładowane po brzegi plastikiem autobusy.

Na szczęście wraz z rozwojem konsumpcji zaczyna rośnąć też świadomość społeczna. Kraje, celebryci i największe firmy powoli wprowadzają przepisy, procedury i zaczynają promować zachowania mające wpłynąć na zmianę tego trendu. Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II zakazała korzystania z plastikowych słomek i butelek na terenie pałacu. Sama Wielka Brytania(rząd UK) wprowadzi od kwietnia przyszłego roku zakaz sprzedaży wielu jednorazowych plastikowych artykułów(słomki, mieszadełka, patyczki do uszu).

Jak wygląda sytuacja w UE?skladana slomka ekologiczna i liscie

Kraje wspólnoty podjęły decyzję o wycofaniu na początku 2021 roku ze sprzedaży  jednorazowych plastikowych kubeczków, talerzyków, słomek, sztućców czy patyczków. Oznacza to, że duże firmy już teraz zaczęły wprowadzać zmiany w swoich placówkach. Starbucks zaczyna wprowadzać w swoich kawiarniach papierowe słomki, a McDonald poszedł o krok dalej i ogłosił, że do 2025 roku chce aby wszystkie opakowania w ich sieci były wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Takie zachowania należy chwalić promować i wspierać, ale czy to wystarczy? Oczywiście, że nie. Cały czas rośnie konsumpcja i produkcja wszelkiego rodzaju nierozkładalnych odpadów niszczących ziemię. Samo korzystanie z opakowań pochodzących z recyklingu też nie jest do końca dobrym rozwiązaniem, bo wiele z tych opakowań nie nadaje się do kolejnej obróbki i znów powstają toksyczne odpady.

Jednak jest to krok w dobrą stronę, dzięki takim globalnym zmianom, społeczeństwo zostaje uświadamiane o problemie i rozpoczynającym się trendzie walki z nim. Wszystko będzie zależało teraz od nas, jak my podejdziemy do tematu, czy się zainteresujemy i zaczniemy sami działać, czy będziemy czekać na ograniczenia nakładane przez rządy.

Profilaktyka w tej materii jest zdecydowanie wskazana, tak jak w dbaniu o własne zdrowie czy finanse (odkładanie pieniędzy w dobrych latach na te chude). Jeżeli jesteście zainteresowani, od czego może zacząć każdy z nas to zapraszamy do śledzenia naszego bloga. Będziemy tu zamieszczać porady, od natychmiastowych do tych na których wdrożenie trzeba będzie poświecić więcej czasu. Dodatkowo  postaramy się wrzucać informację i sprawozdania z toczących się światowych działań w tej zielonej ofensywie.